ZAWODY - WPROWADZENIE

Tuesday, 9 July 2013 21:18 / Piotr

Krótkie wprowadzenie do zasad sportu  i do obecnych Mistrzostw w Ostrowie.

Organizacja

W chwili obecnej (5-20 lipca) w Ostrowie Wielkopolskim toczą się zawody Mistrzostw Europy w Szybownictwie. Jest to druga część (rozgrywanych co dwa lata) edycji 2013 Mistrzostw, pierwsza część (dla innych typów szybowców) została rozegrana przed miesiącem we francuskich Alpach.

Mistrzostwa rozgrywane są pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI). Jest to ich siedemnasta edycja.

Zasady: zawodnicy

Zawodnicy konkurują w 7 kategoriach (trzy z nich w obecnych Mistrzostwach w Ostrowie). Podział na kategorie (nazywane klasami) zależy wyłącznie od rodzaju użytej maszyny. Kobiety, młodzież czy osoby niepełnosprawne rywalizują razem z pozostałymi zawodnikami na tych samych zasadach i walcząc o te same nagrody.

Zasady: konkurencje

Zawody sprowadzają się do wyścigów o jak największą przeciętną prędkość osiągniętą przez pilota na wyznaczonych przez sędziów trasach. Kazdego dnia zawodów (o ile pogoda pozwala) rozgrywany jest jeden wyścig w każdej klasie. O wygranej w zawodach decyduje suma punktów uzyskanych w poszczególnych dniach. Typowe trasy wyscigu to 300-600 km, pokonywanych przez zawodników z prędkościami przekraczającymi 220 km/h, na wysokościach rzędu 500m-3km. Trasy wyscigów mają kształt prostych figur geometrycznych (trójkąty, czworoboki) o duzych rozmiarach (setki kilometrów). W obecnych zawodach typowe trasy rozciągają się w obszarze pomiędzy Wrocławiem, Zieloną Górą, Poznaniem i Koninem.

Zasady: maszyny

W zawodach używane są szybowce, tzn statki powietrzne bez silnika. Po wyholowaniu na wysokość około 800m ponad lotnisko z którego rozgrywane są zawody, na pozostałe 2-6 godziny wyścigu pilot szybowca musi polegać na prądach powietrza w atmosferze, wyszukując okresowo prądy wznoszące, by w nich odzyskać wysokość traconą w prostym locie slizgowym na trasie wyścigu. Dlatego przeciętne osiagane prędkości są niższe od normalnych prędkości lotu ślizgowego szybowca, wynoszącego dla nowoczesnych konstrukcji powyżej 220 km/h (a w pewnych warunkach do 300 km/h i wyżej).

Na potrzeby zawodów szybowcowych nieustannie rozwijana jest technologia i aerodynamika konstrukcji. Najnowsze szybowce wykonywane są z egzotycznych materiałów (najwyzszej jakości włokna węglowe czy aramidowe), mają wytrzymałość pozwalającą im latać w razie potrzeby w warunkach atmosferycznych zabójczych dla większości samolotów, uzywając do lotu drobną część energii potrzebnej do analogicznego lotu samolotom. W pewnym sensie zawody szybowcowe spełniają dla przemysłu lotniczego podobną funkcję co zawody Formuły 1 dla przemysłu motoryzacyjnego. Przykładowo jedną z przyczyn dla których najnowszy pasażerski liniowiec firmy Boeing - 787 Dreamliner - jest uważany za odważną i rewolucyjną konstrukcję jest zastosowanie szeregu koncepcji i technologii uzywanych rutynowo w konstrukcji szybowców.

Ponieważ najnowsze konstrukcje szybowców są kosztowne (od około 100 tys dolarów wzwyż), zawody szybowcowe rozgrywane są także w tzw. klasie Club, do której dopuszczone są wyłącznie starsze szybowce o słabszych osiągach. Pozwala to uczestniczyć w zawodach o najwyższym poziomie także zespołom o (stosunkowo) niewielkich budżetach.

Zawody w Ostrowie: klasy

Zawody w Ostrowie Wielkopolskim toczą się w klasach Club (starsze szybowce, jednomielscowe), Standard (jednomiejscowe, m.in. ograniczenie rozpiętości do 15m ale skądinąd nowoczesne konstrukcje) i 20m (nowoczesne dwumiejscowe o ograniczeniu rozpiętości do 20m).

Zawody w Ostrowie: polscy zawodnicy

W klasie Standard tytułu Mistrza Europy (z 2011 roku) broni najbardziej utytułowany pilot szybowcowy w historii, Sebastian Kawa.  W chwili obecnej w tej klasie trójka polskich zawodników zajmuje 3 czołowe pozycje. Być może Sebastian Kawa powtórzy swój sukces sprzed miesiąca, kiedy w Mistrzostwach Europy w klasie 18m rozgrywanych we francuskich Alpach (czy raczej pomiędzy i nad nimi) pokonał wszystkich lokalnych pilotów oraz pozostałą czołówkę zawodników europejskich.

W klasie 20m polskie załogi są jak dotąd na miejscach 3 i 5. Co jest znaczące, jeden z polskich pilotów w klasie 20m, Adam Czeladzki, jest niepełnosprawny, co nie przeszkadza mu walczyć z powodzeniem w zawodach grupujących najlepszych europejskich pilotów.

W klasie Club polscy piloci są jak dotąd w górnej połowie stawki, także z szansami na pozycje medalowe. Pełna lista pilotów jest dostępna na stronie http://egc2013.eu/entries/


Zawody w Ostrowie: historia i organizacja

Mistrzostwa są rozgrywane w Ostrowie Wielkopolskim. Uczesztniczy w nich 90 załóg z Europy oraz ze Stanów Zjednoczonych, Argentyny, Australii i Japonii. Organizacja zawodów tej skali jest dużym sukcesem organizacyjnym. Fakt (bez precedensu) znaczącego uczestnictwa w europejskich mistrzostwach pilotów spoza Europy podkreśla rangę tego wydarzenia, wartość i prestiż związany ze startem w tym miejscu. Organizowane na dużą skalę od wielu lat krajowe zawody szybowcowe w Ostrowie Wielkopolskim stopniowo przyciągały zawodników krajowej, europejskiej i światowej czołówki, co ma kulminację w tym roku, gdy Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI) powierzyła organizację Mistrzostw Europy Aeroklubowi Ostrowskiemu. Zawody tradycyjnie są wspierane i sponsorowane przez lokalne władze samorządowe, w tym w szczególności przez Prezydenta Miasta Ostrów Wielkopolski oraz przez lokalne przedsiebiorstwa, lokalne organizacje medialne, władze wojewódzkie i Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Bez precedensu w tym sporcie jest stała, na żywo relacja telewizyjna z zawodów, dostępna w lokalnej telewizji (http://tvproart.pl/) oraz przez internet pod adresem http://egc2013.eu/video/ zawierająca wywiady z zawodnikami i komentarze w językach polskim i angielskim, prowadzone przez profesjonalnych komentatorów sportowych. Relacje te są odbierane na całym świecie co daje wyraz miedzy innymi w komentarzach wpisywanych na stronie zawodów w portalu Facebook.

Video z zawodów:

http://www.youtube.com/channel/UCa5hoVLTl803FzSQOiQVz6w


Dla dalszej lektury:

http://www.sebastiankawa.pl/szybownictwo/o-zawodach-szybowcowych/

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sebastian_Kawa

http://pl.wikipedia.org/wiki/Szybownictwo

Video (ogólne o sporcie):

http://www.youtube.com/watch?v=GGf1GANlTLs

http://www.youtube.com/watch?v=WgT6RA9v7eY

http://www.youtube.com/watch?v=55PrYJUEK0A

Leave a comment

Język / Language  
17th FAI European Gliding Championships Champions
Partners
Patronage
Partners
Press office
Media