Zawody w opiniach i mediach

Tuesday, 23 July 2013 12:55 / Piotr

17. Szybowcowe Mistrzostwa Europy FAI rozegrane w Ostrowie Wielkopolskim zdobyły w świecie ocenę "imponująco przedstawionych w mediach" oraz opinię "stanowiących początek upowszechniania zawodów szybowcowych dla szerokich mas kibiców". Zawodnicy w mediach swoich krajów (Europa, Stany Zjednoczone, Japonia, Australia) komentowali bardzo dobrą organizację i atmosferę Mistrzostw oraz z zacięciem, przyjaźnie i pochlebnie przedstawiali swoje wrażenia i opisy rejonu rozgrywania Mistrzostw, lokalnych atrakcji czy specyfiki miast i społeczności rejonu w szczególności a Polski w ogóle.

Właśnie zakończone w Ostrowie Wielkopolskim 17. Szybowcowe Mistrzostwa Europy FAI są dużym sukcesem nie tylko dla polskich sportowców (którzy zdobyli 5 z 9 medali) ale także dla światowego sportu szybowcowego w ogóle, organizatorów, rejonu (Wielkopolska wokół miast Ostrowa Wielkopolskiego i Kalisza) oraz kraju.


Rozegrane zawody zdobyły szeroką publiczność na wszystkich kontynentach. Jest to zasługa między innymi lokalnej stacji telewizyjnej ProArt z rejonu Ostrów Wielkopolski-Kalisz, która prowadziła na żywo codziennie wielogodzinne transmisje z zawodów (w językach polskim i angielskim) oraz - wspólnie z organizatorami - przeprowadzała dziesiątki wywiadów z czołowymi zawodnikami i ulubieńcami kibiców wielu państw. Archiwa tych – profesjonalnie zrealizowanych - materiałów były następnie udostępniane w internecie, pozwalając kibicom i dziennikarzom z całego świata na pisanie artykułów i relacji w mediach w ich krajach. Występował tu zdecydowanie efekt synergii i wzajemnego wzmacniania mediów tradycyjnych (telewizja) i społecznościowych, jak Facebook, blogi, grupy i fora dyskusyjne czy periodyki internetowe.


Tradycyjnie szybownictwo - jako sport nieolimpijski – miało ograniczony dostęp do konwencjonalnych mediów, co ograniczało liczbę kibiców. To z kolei powodowało niskie zainteresowanie ze strony mediów. Działo się tak pomimo faktu, że jest to sport niesłychanie atrakcyjny wizualnie, z olbrzymią dramaturgią zawodów oraz rzadko spotykanym aspektem wykorzystywania, a także tworzenia, najnowszych technologii przemysłu lotniczo-kosmicznego. Być może też jednym z czynników utrudniających szeroką popularyzację szybownictwa był fakt że jego gwiazdy muszą posiadać jednocześnie sprawność kierowców Formuły 1 i wiedzę na poziomie naukowców uniwersyteckich. Dobrym przykładem tych atutów i cech szybownictwa jest na przykład krótki film http://www.youtube.com/watch?v=GGf1GANlTLs o zawodach w Andach.


17. Szybowcowe Mistrzostwa Europy FAI w Ostrowie Wielkopolskim zostały jednak rozegrane w dorastającej epoce mediów społecznościowych i coraz szerszej popularyzacji i mody na najnowocześniejsze technologie. Nie zabrakło też szeroko w świecie rozpoznawanych gwiazd. Zawody te pozwalały widzom z całego świata śledzić występy oraz słuchać komentarzy i wypowiedzi niekwestionowanie najlepszego żyjącego pilota szybowcowego - legendarnego Sebastiana Kawy. Zawody od początku dostarczały dramatycznej fabuły - w części stając się pokazem dominacji i próbą przełamania narastającej w ostatnim okresie supremacji polskiego szybownictwa. Niebagatelne znaczenia miały też takie czynniki jak sprawna organizacja, korzystne warunki lokalne dla rozgrywania tego sportu i bardzo dobra atmosfera pośród uczestników Mistrzostw. Wszystko to spowodowało szybko rosnącą ilość publikacji, komentarzy i dialogów w mediach społecznościowych. Media te, z natury przedstawiające bardzo osobiste punkty widzenia, zapełniły się nie tylko relacjami czy pytaniami i komentarzami dotyczącymi bezpośrednio spraw sportowych, ale także informacjami i relacjami o rejonie rozgrywania Mistrzostw (Ostrów, Kalisz, Wrocław) czy o Polsce w ogóle.


Tak na przykład japoński uczestnik Mistrzostw relacjonował w swym blogu (po japońsku) o infrastrukturze usługowej Ostrowa Wielkopolskiego oraz o jakości i wyborze żywności w lokalnym supermarkecie (włączając w to komentarz o 3 gatunkach sake na półkach). Przewijający się temat w jego relacjach to uwaga, iż "tradycyjny stereotyp podziału na wschodnią i zachodnią Europę jest już rzeczą przeszłości". Podobnie przyjazne akcenty przewijały się w publikacjach brytyjskich, niemieckich czy australijskich uczestników. Angielskojęzyczne publikacje internetowe przez 2 tygodnie zawierały wiele wiadomości z Ostrowa - zarówno o sprawach sportowych jak i o imprezach towarzyszących i lokalnych atrakcjach. Jak szeroko sięgał odbiór relacji z Ostrowa dobrze świadczy też prośba widza z Południowej Afryki o poprawę jakości żywej transmisji telewizyjnej odbieranej w jego kraju czy o jeszcze rozleglejsze relacje w języku angielskim.


Inny często cytowany komentarz (holenderskiego zawodnika) w ostatnim dniu dobrze oddaje duch zawodów i nastroje uczestników: "Co za dzień!!! Co za Mistrzostwa!!!".


W tradycyjnych mediach, Polskie Radio codziennie podawało bieżące wyniki Mistrzostw w swych wiadomościach sportowych, główne polskie stacje telewizyjne zamieściły informacje o ostatecznych wynikach. Przez wiele lat niewykorzystywany uniwersalny potencjał medialny zawodów szybowcowych zaczyna być - poprzez połączenie profesjonalnej obsługi i oddolnej presji mediów społecznościowych - coraz głębiej wykorzystywany.


Punkt do którego dotarł sport szybowcowy poprzez właśnie zakończone Mistrzostwa dobrze podsumowuje angielskojęzyczny wpis na jednym z portali społecznościowych zawierających materiały zawodów: "...[mistrzostwa te] stanowią początek upowszechniania zawodów szybowcowych dla szerokich mas kibiców".

 

Zawody szybowcowe organizowane są w Aeroklubie Ostrowskim już od ponad 20 lat. Rozegrane właśnie Mistrzostwa Europy były już drugim tego rodzaju wydarzeniem na naszym lotnisku (wcześnije, w roku 1998 odbyły się na murawie lotniska w Michałkowie 4. Mistrzostwa Europy w Akrobacji  Szybowcowej FAI).  Nie traktujemy zatem rozgrywanych zawodów jako wydarzenia jednorazowego. W przyszłym roku organizowany jest Ostrów Glide, podczas których to zawodów spodziewamy się nie mniejszego zainteresowania ze strony ekip zarówno krajowych jak i zagranicznych. Jako organizatorzy dołożymy starań, aby odbywające się w Aeroklubie Ostrowskim zawody i wydarzenia były zawsze organizacyjnie na jak najwyższym poziomie.

Leave a comment

Język / Language  
17th FAI European Gliding Championships Champions
Partners
Patronage
Partners
Press office
Media